LETR EXECUTIVE COUNCIL AWARDS

Richard LaMunyon Hall of Fame

The Richard LaMunyon Law Enforcement Torch Run for Special Olympics Hall of Fame recognises individuals who have demonstrated a sustained and significant contribution to the Torch Run and Special Olympics at the local, national and international levels. Named for the founder of the Law Enforcement Torch Run.

The Hall of Fame is the most prestigious award given in the Torch Run community.

John Carion Unsung Hero Award

The John Carion Award was created to recognize outstanding individuals who have contributed to the success of the Law Enforcement Torch Run on a local, state or community level. The John Carion “Unsung Hero” is someone who contributes to the Torch Run and Special Olympics in spirit, dedication and enthusiasm in an effective and unheralded fashion. The award was created to honor the memory of Sgt. John Carion, Sterling Heights (MI) Police Department and his many contributions to the Law Enforcement Torch Run and Special Olympics. The Unsung Hero award is a tribute to Sergeant John Carion, who epitomized the term “Unsung Hero” during his lifetime before his untimely death in a plane crash in January, 1994. John was a low-key, quiet, but effective leader in the Torch Run effort, especially in the areas of law enforcement volunteerism for Special Olympics and furthering the ideals of Unified Sports in Special Olympics.

LETR International Executive Council Athlete Award

The LETR International Executive Council Athlete Award was created to recognize outstanding Special Olympics Athletes who have contributed to the success of the Law Enforcement Torch Run on a local, state or national level. The LETR International Executive Council Athlete Award nominee should be someone who contributes to Torch Run and Special Olympics in spirit, dedication and enthusiasm in an effective fashion.


LETR Guardian Award

The LETR Guardian Award was created to recognize one outstanding Special Olympics Accredited Torch Run Program. To be considered for the Guardian Award, each Special Olympics Accredited Torch Run Program should exemplify the true meaning of the LETR mission and have responsibly guarded the Flame of Hope and all it represents.

In 2012, one LETR Program from each of the fifteen regions was recognised with a Guardian Award. As from 2013, one LETR Program will be selected from around the world.

RICHARD LAMUNYON
HALL OF FAME

JOHN CARION
UNSUNG HERO
AWARD

LETR EXECUTIVE COUNCIL ATHLETE AWARD

LETR GUARDIAN
AWARD

2015

Paradise Island, Bahamas

Avgousti Costas
Cypress

Joe Carlone
Connecticut

Richard Fernandez
Southern California

2014

New Orleans, Lousiana

Jason Johnson
Montana

Jeff Spaulding
Maryland

2013

Orlando, Florida

Roberta Abner
Southern California

Russ Laine

Illinois

Don Stuart
New South Wales, Australia

2012

Indianapolis, Indiana

Theresa Garagan
Alberta, Canada

Joe Pellicci

South Carolina

Lisa Walter
Wisconsin

2011

Calgary, Alberta

Jeremy Adams
Northern Ireland

John Pratt

Northern California

Luis Rosa
Connecticut

2010

Long Beach, California

James McKeever
New Jersey

Mary Beth McMahon

Northern California

Tom Reasoner
Illinois

2009

Connecticut

Paul Manuel
Alberta, Canada

Rodney Seurer

Minnesota

Jeanette Steinfeldt
Iowa

2008

Dallas, Texas

Julie Buedding
Wisconsin

Ron Casalenda

Wyoming

Mike Peretti
Northern California

2007

Oklahoma City, Oklahoma

Tim Craig
Northern Ireland

Robert Driscoll

New Jersey

Susan Stegeman
Missouri

2006

Buffalo, New York

Richard Candelaria
Texas

Ben Fravel

Virginia

Sal Gerbino
New York

2005

Minneapolis, Minnesota

Doug Abraham
Colorado

Pete Dunbar
Northern California

John Newnan
Maryland

2004

Arlington, Virginia

Rich Banahan
Missouri

Jeff Henson
Illinois

Gene Stokes
Florida

2003

San Francisco, California

Rob Hall
Utah

Bruce Matthews
New Jersey

Gerald Sandoval
New Mexico

2002

Honolulu, Hawaii

Phil Carr
Oklahoma

Kurt Kendro
Hawaii

Al Richardson
Ontario, Canada

2001

Wichita, Kansas

Kenneth Bennett
Michigan

Jim Gardiner
Southern California

Dean Jones
Virginia

2000

Nashville, Tennessee

Roy Forrest
North Carolina

Jacek Hachulski
Poland

David Pudlowski
Missouri

1999

St Louis, Missouri

Peggy Berg
Wisconsin

Adi Reiter
Austria

Brian Snyder
Ontario, Canada

Wayne Sumpter
North Carolina

1998

Anchorage, Alaska

Nancy Bottelo
Hawaii

Lorne Gelowitz
Saskatchewan, Canada

Joe Pena
Illinois

1997

Portland, Oregon

Robert Bell
Maine

Ronnie Davis
North Carolina

Peter McHarg
Ontario, Canada

Tom Schniedwind
Maryland

Roy Zeidman
Virginia

1996

Oakbrook, Illinois

Dennis Aldridge
Wisconsin

Loyd Hamrick
Kansas

Chris Upham
United Kingdom

1995

Millwaukee, Wisconsin

Dan Bell
Texas

Steve Graehling
Arizona

Michael Teem
North Carolina

1994

Charlotte, North Carolina

Peter Bakker
Ontario, Canada

Larry Nelson
Nebraska

Neville Wheatle
Caribbean

1993

Princeton, New Jersey

Robert Belfiore
New Jersey

Bill Buford
Arkansas

Ann Grunert
Delaware

1992

Houston, Texas

James Braddock
South Carolina

Hiram Brownell
Illinois

Paul Epstein
Hawaii

John Miller
Delaware

1991

Tampa, Florida

Richard LaMunyon
Kansas

Dave Atkins
New Hampshire

Dale Brineer
Wisconsin

Chris Casey
Kansas

Janet Holliday
Texas

Joseph Hurtuk
New Jersey

Doyle King
Kansas

Kirk Miles
Kansas

Darrell Sanders
Illinois

Peter Wheeler
Connecticut

Lorne White
Ontario, Canada

2015

Paradise Island, Bahamas

Shawn Byrne
Oklahoma

Alan Keane
New South Wales, Australia

David Ramer
Arizona

2014

New Orleans, Lousiana


Dennis Shaw
Kansas

David Smith
Northern Ireland

Robert Woolsey
Nevada

2013

Orlando, Florida

Mike Beck
Indiana

Brian Bray

Kentucky

Adam Christin
Southern California

2012

Indianapolis, Indiana

Jack Allen
Montana

Steve Nigrelli

New York

Kevin Torgerson
Minnesota

2011

Calgary, Alberta

Dave Seper
Colorado

Joan Chang

Chinese Taipei (Taiwan)

Shawn Farris
Kansas

2010

Long Beach, California

Tedd Rutt
Washington

Mark Wollmerhauser

Oklahoma

Randall & Rhonda Bannister
Texas

2009

Connecticut

Vinnie Adler
New Jersey

Michael Nelsen

Utah

Therese Garagan
Alberta, Canada

2008

Dallas, Texas

Michael Pfau
Montana

Jeff Spaulding

Maryland

Judy Macho
Oregon

2007

Oklahoma City, Oklahoma

Jamie Hainsworth
Rhode Island

Kathi Christ

Colorado

Sam Trujillo
Colorado

2006

Buffalo, New York

Greg Shipley
Maryland

Pauline Crompton

Northern Ireland

Robert MacFarlane
New Jersey

2005

Minneapolis, Minnesota

Martha Forrest
North Carolina

Larry Timmer
Florida

Don Hull
Oklahoma

2004

Arlington, Virginia

Michel Lariviere
Quebec, Canada

John Pratt
Northern California

Rob Steiner
Hawaii

2003

San Francisco, California

Phil Crosby-Jones
British Columbia, Canada

Ralph Maher
Colorado

John Martin
Vermont

2002

Honolulu, Hawaii

Ken George
Southern California

Thomas Reasoner
Illinois

2001

Wichita, Kansas

William Frick
North Carolina

Rich Near
Northern California

Jason Plaza
Wisconsin

2000

Nashville, Tennessee

Jim Moran
Missouri

Chico Ouellette
Ontario, Canada

1999

St Louis, Missouri

William Dalton
North Carolina

Jim Elliott
Arkansas

Frank Mackey
New Jersey

Nancy Mulleneaux
Arizona

1998

Anchorage, Alaska

Charles Cossentino
New Jersey

Michael Currie Chatham
Ontario, Canada

Gregory Nolt
Delaware

1997

Portland, Oregon

Grant Weyland
Minnesota

2015

Paradise Island, Bahamas

Amy Wollmershauser
Oklahoma



2014

New Orleans, Lousiana

Karissa Krater
Northern California

2013

Orlando, Florida

Max Everton
Virginia

Joshua Frost

New South Wales, Australia

Elena Weaver
Georgia


2012

Indianapolis, Indiana

Isaac Baldry
Montana

Leonka Kahula

Alberta

Nick Zmuda
New York

2011

Calgary, Alberta

Martha Hill
Wisconsin

David Lane

Minnesota

Chris Paynter
Oklahoma

2015

Paradise Island, Bahamas

Montana

2014

New Orleans, Lousiana

South Dakota

2013

Orlando, Florida

Ontario